Tehnologije brze gradnje
U ovom postu bit će riječ o sve više traženim, brzim načinima gradnje. U Hrvatskoj nisu još toliko došle do značaja moderne tehnologije gradnje, dok u drugim djelovima svijeta možemo svjedočiti uistinu velikom spektru različitih tehnologija i materijala u niskogradnji i visokogradnji.
Jedan od najvećih izazova na današnjem tržištu nekretnina je sposobnost građevinskih radnika da zadovolje sve veću potražnju za novim domovima. Nedavna međunarodna anketa pokazala je da broj novoizgrađenih domova zaostaje za 370.000 jedinica. Ovaj manjak uglavnom je uzrokovan rastućim troškovima građevinskih materijala i najma, što otežava budućim vlasnicima pronalazak doma za cijeli život.
Osim toga, građevinski radnici suočavaju se s kašnjenjima, što dovodi do duljih rokova izgradnje. Na konkurentnom tržištu nekretnina poput ovog, kako možete osigurati da vaš dom bude dovršen na vrijeme ili čak prije roka? U nastavku ćemo podijeliti najučinkovitije strategije koje se koriste kako bi se ubrzala izgradnja kuća i omogućilo što brže useljenje.
1. Kuće izgrađene na stupovima
Kuća izgrađena na stupovima podiže se na licu mjesta bez temelja. Stoga se proces gradnje može ubrzati jer graditelji ne moraju prvo postaviti temelj.
Također, kuće izgrađene na stupovima zahtijevaju manje materijala, rada i kopanja, što dodatno ubrzava proces gradnje. Na kraju, za ove kuće koriste se metalni krovni paneli, koji se postavljaju brže od asfaltnih šindri. Kao rezultat toga, možemo očekivati da će kuća izgrađena na stupovima biti dovršena brže od tradicionalne kuće zbog procesa gradnje i korištenih materijala.
2. Modularna gradnja
Uz modularnu gradnju, većina se radova obavlja unutar tvornice, dok se ostatak gradi na licu mjesta. Budući da graditelji mogu raditi unutar zgrade, imaju na raspolaganju robote i alate koji im pomažu brže izgraditi kuću. Osim toga, to ih sprječava da prekidaju rad zbog vremenskih nepogoda, što im omogućava da više vremena posvete gradnji kuće.
Nakon što je većina zgrade dovršena, slijedi isporuka nekoliko kutija koje se povezuju nakon što stignu na vlasnikovo zemljište. Nadalje, građevinski radnici mogu postaviti temelj dok se kuća gradi, što dodatno ubrzava proces.
Obično modularni projekti mogu biti dovršeni 30-50% brže od tradicionalnih metoda. Međutim, postoje određena ograničenja u dizajnerskoj fleksibilnosti modularnih kuća.
3. 3D printanje
U građevinskoj industriji, 3D ispis je postupno slojevito slaganje materijala pomoću računala kako bi se stvorili trodimenzionalni oblici. Može stvoriti složene komponente u sekundi i ispisati tlocrt zgrade za proces dizajna.
To omogućava brži i precizniji razvoj domova, smanjuje troškove rada i smanjuje količinu otpada. To znači da nekada kuće mogu biti izgrađene i deset puta brže korištenjem 3D ispisa nego tradicionalnim metodama.
Osim toga, 3D ispis smanjuje troškove izgradnje kuće za 50%. Na kraju, kako bi se proces dodatno ubrzao, graditelj može koristiti unaprijed ispisani 3D model ako vam ne smeta manja prilagodba doma.
4. Izgradnja kuće koja koristi samo bežičnu tehnologiju
Jedan od najboljih izuma moderne povijesti je bežična tehnologija, jer sada možete cijelu kuću postaviti koristeći tu tehnologiju. Na primjer, električar će provesti manje vremena postavljajući novu kuću koristeći bežičnu tehnologiju.
Na primjer, prekidači bez žica će eliminirati potrebu da električar postavlja žice iza zidova koji se koriste za tradicionalne prekidače. Međutim, postoji nedostatak u konstrukciji kuće koja koristi samo bežičnu tehnologiju.
Laki su za napad iskusnim hakerima koji mogu pristupiti kućanskim aparatima i drugim pametnim uređajima. Stoga, ako odlučite postaviti svoju kuću s ovom tehnologijom, koristite jake lozinke, ažurirajte ih svakih tri do pet mjeseci, koristite enkripciju i povežite se samo s pouzdanim uređajima u vašoj mreži.
5. Gradnja izoliranim betonskim oplatama
Još jedna opcija za bržu gradnju kuća u odnosu na tradicionalne metode je izgradnja s izoliranim betonskim formama (ICF). U ovoj metodi, kruti polistirenski blokovi izolacije odvojeni su plastičnim mrežama.
Umjesto tradicionalnih drvenih dasaka ili šperploče, koristi se integrirani betonski oblik za izlijevanje betonskih zidova. S ICF blokovima, zidovi se čvrsto uklapaju jer su međusobno povezani. Nakon što su blokovi postavljeni, beton se izlije, a trakasti spojevi ugrađuju se u izolaciju za pričvršćivanje završnih slojeva poput gips-kartonskih ploča i obloga.
Blokovi jednokatne kuće mogu se postaviti u jednom danu uz pomoć malog tima obučenih ICF graditelja, nakon čega slijedi izlijevanje betona drugog dana. Zatim, unutar nekoliko dana, graditelji mogu dovršiti vanjske zidove i pripremiti krov, prozore i vrata za unutarnje instalacije i završnu obradu.
Osim toga, brtvljenje nije potrebno kod ICF gradnje. Kao barijera protiv zraka i pare, ICF pruža kontinuiranu zaštitu. Nadalje, budući da se pjena lako reže, podizvođači mogu brzo instalirati vodovodne, električne i HVAC sustave.
6. PEX cijevi
PEX cijevi postale su popularne za one koji ih žele instalirati u svojim kućama. Ove cijevi su napravljene od fleksibilnog plastičnog materijala u četiri boje: plavoj, crvenoj, bijeloj i sivoj. Plave cijevi obično su namijenjene za hladnu vodu, crvene za toplu vodu, dok se bijele i sive mogu koristiti za obje vrste.
Postoje također tri vrste PEX cijevi: A PEX, B PEX i C PEX. A PEX cijevi su najfleksibilnije i prilagodljive potrebama većine kuća. Također, ovaj tip PEX cijevi je otporniji na smrzavanje i pucanje tijekom hladnog vremena. Međutim, najskuplje su među PEX cijevima, iako su jeftinije od bakrenih cijevi.
B PEX cijevi su nešto krutije i imaju snažno pamćenje zavojnice, što znači da lakše zadržavaju svoj oblik, čineći ih nešto teže za instalaciju. Osim toga, ove cijevi se šire poput A PEX cijevi i otporne su na temperature smrzavanja.
Primjedbe
Objavi komentar